Bábková vláda slovenského štátu 

/jeseň 1940/

 Audiencia v Salzburgu, ktorá bola súčasťou širšieho Hitlerovho plánu urýchliť na Slovensku vytvorenie fašistickej diktatúry podľa nemeckého vzoru, zabezpečiť absolútnu poslušnosť bábkovej slovenskej vlády a posilniť hlavne radikálne krídlo v HSĽS prináša trpké plody pre národ. Salzburg je začiatok cesty prenikavých vnútorných premien na Slovensku. Nasadenie nemeckých beráterov do jednotlivých štátnych orgánov, brutálna demonštrácia sily a posilnenie pozícií radikálov v ľudáckom tábore signalizujú vytváranie nových podmienok pre užší vzťah a pevnejšie primknutie sa ľudáctva k hitlerovskému vzoru. Nacistická politika už neskrýva svoje rozhodnutie úplne ovládať Slovensko, či už z hľadiska politického, hospodárskeho, ako i vojenského. Politika ľudákov sa preto pohybuje iba v medziach, aké im nacistické Nemecko ako bojovník proti prehnitej demokracii a "rozkladnému" boľševizmu dovolí presadiť vo svojej mocenskej sfére. 

Zákonodarstvo a politická prax slovenskej vlády postupne likvidujú politické a osobné slobody - slobodu tlače, zhromažďovania, možnosť politického organizovania, ochranu osobnej slobody pred svojvôľou byrokracie, a pod. Minister vnútra Slovenskej republiky má možnosť dať bez súdu zavrieť do koncentračného tábora ľudí, ktorí sú prekážkou v budovaní slovenského štátu. Koncentračný tábor v Ilave je takmer stále plný režimu nepohodlných alebo jednoducho podozrivých ľudí, zatvárajúcich a prepúšťajúcich podľa ľubovôle úradov. Opozičná tlač je úplne likvidovaná, cenzúra ostražito dbá, aby na verejnosť neprenikali žiadne vládne nepohodlné myšlienky. Neľudácke záujmové a spoločenské organizácie, ktoré prežili autonómiu, vláda razom zakázala, alebo ich pohltila Hlinkova garda, Hlinkova mládež, HSĽS, kresťanské odbory. Politický monopol HSĽS je už uzákonený a stal sa základom politickej sústavy štátu podľa §58 ústavy. Okrem HSĽS sa akceptujú iba strany národnostných menšín, Nemecká strana a Maďarská strana. Ľudová strana sa prispôsobuje týmto novým pomerom a odhadzuje demokratické prežitky aj vo svojej vnútornej organizácii. 

Po Salzburgu sa úsilie o realizáciu zvrátených ideí slovenského nacionálneho socializmu rýchlo zintenzívňuje . Slovenský štát pristupuje k agresívnemu "paktu troch". Posilnenie tukovsko-machovskej skupiny slúži nacistom ako nástroj nátlaku na Tisu a jeho okolie, pričom však dbajú na zachovanie vedúceho postavenia práve Tisovej garnitúry, pretože Tiso je v tomto čase široko obľúbený v spoločnosti. Tiso, dostatočne spracovaný, je pre ríšu užitočnejší ako jeho konkurenti, lebo ich nástup k moci by nevyhnutne spôsobil dezorganizáciu hospodárstva a chaos, čo by bolo v priamom protiklade so záujmami ríše na prahu ďalšej dobyvačnej vojny.
Spor dvoch krídel oficiálnej ľudáckej politiky - konzervatívneho, umierneného a radikálneho profašistického sa prejavuje v celom politickom živote Slovenska. Slovenský snem patril do prvého krídla a v klerofašistickom mocenskom systéme hrá nepatrnú bezvýznamnú úlohu. Je buď v úlohe katalyzátora, buď v úlohe retardačného činiteľa, či iba ako trpný pozorovateľ a registrátor dejov. Snem sa však zúčastňuje na budovaní nedemokratického systému, je jeho tvorcom, súčasťou i obeťou zároveň. 

Režim je mierny, a v rámci svojho typu autoritatívnej diktatúry, liberálny voči tým, čo mali to šťastie sa narodiť v slovenskej alebo nemeckej rodine a k tomu ešte kresťanskej. Pravda, je to miernosť len voči poslušným, koncentračný tábor v Ilave je denne zásobovaný ľudským materiálom. Celkom inak sa berú Židia. Vydelenie na rasovom princípe prebieha najponižujúcejším a najbrutálnejším spôsobom všetkých čias. Úrady robia osobitnú evidenciu Židov, § 8 vládneho nariadenia O právnom postavení Židov pod trestom prikazoval nosiť na verejnosti označenie, ďalší paragraf zakazoval manželstvá s árijcami, za mimomanželský styk určil trest do 5 rokov väzenia. Židia nemajú volebné právo a nie sú voliteľní, Źid nemôže byť ustanovený za funkcionára štátu a verejnoprávnych korporácií. Na Slovensko prichádza spolu s ostatnými nemeckými poradcami špecialista na židovskú otázku Wisliceny a prináša so sebou jednoduchý plán: 

"Pozbavím 90000 Židov príjmu a majetku, vznikne z toho židovský problém, ktorý možno riešiť iba vysťahovaním." 

Vývoj ide presne podľa tohto plánu. Slovenské židovské obyvateľstvo je systematicky a plánovite zbavované hospodárskych, spoločenských, občianskych a nakoniec aj základných ľudských práv. Utvára sa tu mnohotisícová masa úplne ožobráčených, bezprávnych ľudí, ktorá sa stáva nepohodlnou sociálnou záťažou štátu. Proces vrcholí vydaním tzv. Źidovského kódexu, ktorý vychádza 9.septembra 1941. Kódex vo svojich 270 paragrafoch do detailov zafixoval riešenie židovskej otázky na Slovensku na prísnom rasovom princípe. Stáva sa jedným z najkrutejších protižidovských zákonov v Európe! 

Už v lete 1939 vznikli židovské koncentračné tábory. Sú v nich integrovaní tí neárijskí občania, ktorí sa chovajú vyzývavo voči štátu, HG, alebo sú škodcami slovenskej veci. Prvé pracovné tábory organizuje slovenské MNO zo židovských osôb v rámci ich prezentačnej vojenskej služby. Tieto tábory postupne existujú vo Vranove, Humennom, Liptovskom Hrádku a Zohore. V rokoch 1939-1940 vznikli z iniciatívy HG židovské pracovné tábory, kde sú za niekoľko týždňov či mesiacov internované neárijské osoby v rámci ich spoločenskej a občianskej diskriminácie. V polovici roku 1941 sa zriaďujú väčšie pracovné strediská a na jar 1942 sa začínajú deportácie Židov zo Slovenska do nacistických táborov smrti. 

––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––

zdroj:

  • Documents on German Foreign Policy, D,X, dok. č. 205, str.268
  • Slovenský zákonník, čiastka 7, rok 1939. Vládne nariadenie č.32 zo dňa 24.marca 1939.
  • Slovenský zákonník, čiastka 41, rok 1939. Ústavný zákon č.185 zo dňa 21. júl 1939.
  • Vietor, M.: Príspevok k objasneniu fašistického charakteru tzv. slovenského štátu. Historický časopis, roč.8 (1960), č.4, str.482-508.
  • Slovenský zákonník, čiastka 52, rok 1941. Vládne nariadenie  č.198 zo dňa 9.septembra 1941 o právnom postavení Židov.
  • Úradné noviny, čiastka 37, rok 1941, č.275. Vyhláška Ministerstva vnútra zo dňa 15.júla 1941, č.72010-II/4-1941.
  • Elaborát uložený v ŠÚA SSR, fond Úradovne predsedníctva vlády.
  • ŠÚA SSR, fond NS. Dr. Martin Sokol, Ten ľud 11/1947. Zo správy A.Morávka o činnosti Ústredného hospodárskeho úradu na zasadaní Štátnej rady dňa 12.februára 1942.
  • Výpoveď  D. Wislicenyho pred Národným súdom v Bratislave. Pravda, 5.august 1946.
  • Slovenský zákonník, čiastka 47, rok 1940.
  • Slovenský zákonník, rok 1941, 198/1941.


Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky