Na úsvite oslobodenia 

/leto 1941/

Fašistické prepadnutie ZSSR vyvoláva takto nielen oslobodzovaciu vojnu celého ľudstva, ale vytvára aj jednotný front celého sveta pod vedením ZSSR, ktorý reakčné sily Európy v období Mníchova znemožnili. V tomto fronte po boku 200 miliónov sovietskych občanov bojuje 400 miliónový čínsky národ, 350 miliónov Indov, 130 miliónov amerického ľudu, národy Britskej ríše, a predovšetkým pracujúci ľud celého sveta, všetky Hitlerom potlačené národy. 

Útok Nemcov proti socializmu do tohto frontu viac a viac privádza aj potlačený taliansky a japonský ľud. Vzniká iná politická situácia než bola v období Mníchova. Dva roky trvajúca vojna, dva roky mierovej prípravy ZSSR, bezvýhľadnosť nemeckého imperializmu, rozmach revolučného hnutia pracujúcich más a potlačených národov, mohutný vzrast vplyvu socializmu a Sovietskeho zväzu - to všetko umožňuje Sovietskemu zväzu zaujať vedúcu úlohu v tomto oslobodzovacom boji ľudstva. To je záruka i proti plánom kapitalistov na diktovanie kapitalistického mieru. 

Nemecký imperializmus útokom na ZSSR dokazuje svoju zúfalú situáciu. Vsadil všetko na poslednú kartu. Nevie skončiť vojnu na západe, tak robí samovražedný pokus zachrániť sa pred katastrofou likvidovaním Sovietskeho zväzu a európskeho revolučného hnutia. Je zločinom nad znásilnenými národmi hnanými na smrť proti jedinej nádeji všetkých utlačovaných. Je rovnakým barbarstvom ako neslýchané vraždenie detí, žien a mužov v dobytých mestách a vydávanie týchto vrážd fašistov na vrub Sovietov. 

Stalin vo svojej historickej reči národom vysoko vyzdvihol tento rozhodujúci význam oslobodzovacieho boja, kde zdôraznil, že výhoda fašistického útoku je len epizódou proti možnostiam, ktoré Sovietsky zväz ako prepadnutý na čele celého ľudstva dostáva do rúk.

Slovenský národ pod vedením komunistického hnutia je taktiež mobilizovaný do tohto revolučného boja za oslobodenie. Hitler-Tiso- Tuka vypovedali vojnu bratským národom, slovenský národ však vypovedá vojnu Hitlerovi, Tisovi, Tukovi. Tiso-Tuka-Mach sa boja opýtať slovenského národa na jeho vôľu. Nech teda pocítia, aká je táto vôľa Slovákov, ako odmieta náš národ pred dejinami zodpovednosť za tento zločin zradcov národa. 

––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––

zdroj:

  • Stanovisko ilegálnej KSS k situácii po prepadnutí ZSSR fašistickým Nemeckom.AÚML ÚV KSS, f. ÚV/1, a.j.93, č.7699, cyklostyl.
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky