Strategicky až po brány západného kapitalizmu 

/jeseň 1939/


V čase, keď nebolo možné sledovať slovenský, český či moskovský rozhlas, hnutie mladých slovenských komunistov zapálených pre vec vymaniť národy spod jarma fašizmu, úmornou dennou prácou prebúdzajú národné povedomie Slovákov, hoci z pozície ilegálnej činnosti im za túto činnosť hrozí väzenie a trest smrti zastrelením.

Zahraničná politika ZSSR pri každom vyjednávaní s kapitalistickými štátmi vždy dôsledne sledovala záujmy socializmu a robotníckej triedy. Každý pakt s kapitalistickými štátmi bol vždy uzavretý pre zaistenie mieru a pre znemožnenie útoku na Sovietsky zväz. Geniálny ťah Stalina o neutralite medzi Moskvou a Berlínom je toho jasným dôkazom. Lenin už v minulej vojne roku 1918 na ponuku francúzskych a anglických imperialistov o vzájomnom pakte proti Nemecku odpovedal, že zásadne nevylučuje pakty ani s jednotlivými imperialistickými štátmi, keď je to v prospech ZSSR a keď je tak možné poškodiť niektorého protivníka. Kto to nepochopil, nepochopil nič z marxizmu a vedeckého socializmu moderného vôbec. 

" Poraziť silného protivníka je možné len tak, keď napneme čo najviac svoje sily a záväzne nadmieru starostlivo, opatrne a dovedne využijeme kadejakej, aj sebemenšej trhliny medzi nepriateľmi, každého protikladu medzi buržoáziou rôznych zemí, medzi rôznymi skupinami alebo druhmi buržoázie v jednotlivých krajinách , ako aj kadejakých bár aj sebemenších možností získať pre seba spojencov, prípadne aj vrtkavých, nestálych, nespoľahlivých, podmienečných." 

Vladimír Iljič Lenin 


V praxi to na jeseň 1939 vypadá nasledovne. Nemecké kapitalistické zbrane miesto útoku na socialistický štát rozvracajú západné kapitalistické mocnosti, a tým aj nemecký kapitalizmus. Sovietsky zväz a jeho Červená armáda sa bez strát môžu pripraviť na zásah v najvhodnejšej chvíli a na najvhodnejšom mieste proti oslabenému nepriateľovi. Protikomunistický pakt je rozbitý a oslabený, nemecký imperializmus sa musel predbežne zriecť dobyvačných plánov na východe a viac a viac začína ustupovať ZSSR. Ide o jeho prvý ústup. Oslobodený ukrajinský a bieloruský národ prežíva radosť sociálneho oslobodenia. Dostáva do rúk fabriky, veľkostatky, úrady, moc. Práve hlasoval za sovietsky režim a 26.októbra 1939, v deň, kedy na Slovensku vládu nad potlačeným národom si uzurpujú Tiso a Tuka, bol v Ĺvove prvý slobodný snem robotníkov a roľníkov, ktorý sa vyslovil za pripojenie k Sovietom a k socializmu. Strategické pozície Ćervenej armády sú hlboko posunuté do Baltického mora, do Poľska a do Karpát, teda do brán západného kapitalizmu. Vplyv socializmu cez pootvorené brány preniká k potlačenému ľudu okolitých národov a rozkladá pozície západného kapitalizmu. 


Dalo sa čakať, že táto vojna bude mať svoju dohru, lebo kapitalistický režim je i naďalej silnou medzinárodnou organizáciou a urobí všetko, aby tento vývoj zadržala a prekazila. Predovšetkým sa bude usilovať, aby táto vojna nerozvrátila kapitalizmus, ale aby bola obrátená proti ZSSR. Jedno je však isté - táto vojna dáva do pohybu také sily, vyvoláva taký rozvrat a tak prehlbuje krízu kapitalizmu, že boj k oslobodeniu bude každým dňom bližšie a bližšie i za cenu obrovských strát. Cesta k slobode, k mieru a k internacionálnemu socializmu je otvorená. 

–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––

zdroj:

  • Ďuriš, J.: Dokument I.ilegálneho ústredného vedenia KSS, AÚML ÚV KSS, f.ÚV/1, a.j.8, č.2670, cyklostyl


Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky