Chors

Slovanská bohyňa mesiaca, ktorá dala ľuďom spev, uspávanky a verše. Miluje boha Radhošťa, ktorý si ju nevšíma, na rozdiel od boha Striboga, boha vetru, vánku a povetria.Aby Chors získal, ukradne potajme plášť boha Radhošťa a vkradne sa do komnát bohyne, ktorá lesť neprekukne a nechá sa zviesť. Keď pravda vyjde najavo, podvedená a osamelá Chors prosí o milosť u boha Svarodžiča, aby uchránil jej nenarodené dieťa nosiace pod srdcom. Avšak najvyšší boh rozhodol inak, vzal ešte nenarodené dieťa do svojich rúk a nechal ho rozplynúť slovami: Rozplyň sa tá, ktorá nie si ani plod leta, ani plod zím. Ozvena sa ešte dlho opakovala, až si tie slová všetci zapamätali. A Chors? Tá tajne miluje pozemskú ženu od Dunaja, v ktorej vidí svoju stratenú dcéru.

Chors, volaná tiež Zlatogorka či Luna, je dcérou boha noci, Dija a prvou ženou Dažbogovou. Vládne nielen mesiacu, ale je aj bohyňou čarov a liečenia. Svojou silou ovplyvňuje moc bylín, ich rast či zánik všetkého živého na zemi. Ako dcéra temného boha noci, Dija - Černoboga, je predurčená byť temnou bohyňou, avšak jej spojením s Dažbogom, bohom slnka, je tým jej temná podstata narušená. Ale nikto a nič neujde svojmu osudu, a tak ani bohyňa Chors sa nevyhla svojej temnej podstate. Ako hovorí legenda, po tom, ako si raz Chors ľahla do hrobu, ktorý našli spolu s Dažbogom, ostala v ňom uväznená a potrestaná tak, že sa už nikdy nemohla stretnúť s Dažbogom. Tak sa Chors stala temnou vládkyňou vlkolakov a upírov, ktorí smú vychádzať na svet len v noci. Rovnako je kráľovnou víl a rusaliek, ktoré sa zjavujú a tancujú za mesačného svitu.Bohyňa Chors je záhadným božstvom. V ruských rukopisoch je uvádzaná ako Chros, Chrs, či Chers. Kedže Chors je predstaviteľkou bojovníčky, v niektorých prameňoch je uvádzaná v mužskej podstate. Je tomu tak napríklad v "Slove o pluku Igorovom" kde sa píše, že "... knieža Všeslav v noci bežal ako vlk ... a ešte pred svitaním skrížil cestu veľkému Chrsovi.Vládne živlom vody a zemE, zjavuje sa ako bledá, no prekrásna deva v bielych či strieborných šatách. Rovnako sa však môže zjaviť aj zahalená do čierneho rúcha a to hlavne v čase, keď sa prejaví jej temná podstata. Jej biele vlasy obopína strieborná, jemne opracovaná korunka s bielotrblietajúcimi sa drahokanmi. Hruď jej zvyčajne zdobí náhrdelník s perlami zasadenými v striebre. Chors sa však často zjavuje ako bohatierka v striebornej zbroji na čiernom koni. Postroj koňa je taktiež zdobený striebrom a perlami.

Jej symbolom je teda mesiac. Ako bohyni upírov a vlkodlakov je jej zasvätená čierna mačka. Striebro je jej kovom.Chors má dva veľké sviatky, a to počas splnu pred zimným slnovratom, a rovnako počas splnu nasledujúcom po jarnej rovnodennosti. Ako bohyňa mesiaca sa môže vzývať aj počas splnu či novu. V čase zatmenia slnka sa vykonávajú obrady na počesť jej víťazstva nad Dažbogom a jej svadby s ním. Zatmenie mesiaca je symbolom jej uzavretia v hrobe.Počas jej sviatkov sa zvyknú na jej počesť tancovať obradné kruhové tance, volané chorovody.V magických obradoch je privolávaná ako predstaviteľka nočných démonov, ale aj ako bojovníčka veľkej sily a odvahy.

Pre Chors sa prinášali obety, ako bol chlieb, víno, kvety, strieborné mince, striebro a železo v podobe zbrani vkladané do stojatých vôd.



Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky