Prah prelomu 

/jar 1940/

Stredná Európa je územím, kde sa zrážajú záujmy imperialistických mocností. Tieto mocnosti súdržne pracujú, aby monopolisticky ovládali stredoeurópske krajiny zachovaním násilného rozdrobenia. Kríza, rozklad a rozpory v mocenskej svetovej sústave zapríčinili túto vojnu a vynucujú si jej zachovanie v rozšírení či už spojencov, alebo nepriateľov. Takýto vývin potvrdzuje aj zápas o Rumunsko a balkánske štáty, talianske plány s Maďarskom a Juhosláviou, nemecké strategické nároky na Slovensku a v Rakúsku, anglo-francúzske prípravy okolo Dardanel a hlavne zúfalé pokusy diktátorov o znemožnenie zásahu ZSSR do týchto rozporov a plánov. Ťažké hospodárske položenie blokovaného Nemecka a potreba imperialistov zaistiť si strategické pozície, nástupištia i vojenské zázemia nútia tieto mocnosti na šachovú partiu - predísť vývin a zasiahnuť v strednej Európe, aby vrhli všetky národy do vojny. Cieľom je rozhodnúť, ktorá mocnosť získa monopol na vykorisťovanie. Ešte nie sú všetky národy strednej Európy vrhnuté do vojny, ale nedostatok potravín, zdražovanie, zastavovanie výroby, teror, tlak elít, nové a nové hospodárske, politické a vojenské opatrenia ukazujú, že v tejto vojne môžu vykrvácať a byť pošliapané všetky malé národy. 

Maďarsko, Česko, Rakúsko, Poľsko, Slovensko - krajiny, ktoré sú časťou mocenskej hospodárskej sústavy a zároveň korisťou monopolistického kapitalizmu. Výsledok toho samého systému, imperiálneho kapitalizmu je Versailles, Trianon, Mníchov, Viedeň. Problémy strednej Európy sú výslednicou tých základných rozporov, ktoré rozvracajú imperializmus. Politika Anglicka, Francúzska, Nemecka a Talianska je v strednej Európe diktovaná rozpormi medzi týmito mocnosťami, rozpormi medzi potláčanými národmi a potláčajúcimi mocnosťami, triednymi rozpormi medzi kapitalizmom a robotníckou triedou a rozpormi medzi kapitalistickým systémom a socialistickým Sovietskym zväzom. Na rozuzlenie slúžia pokusy v strednej Európe, ktorými by nemuseli riešiť všetky rozpory súčasne, aby fronty boli najvhodnejšie zoskupované, aby boli zabezpečené rozhodujúce strategické pozície a aby bolo zaistené vlastné zázemie pred rozvratom. Tak sa stredná Európa stáva dejiskom prepletených a rôznych protichodných strategických a taktických opatrení, všetko s cieľom na izolovanie a obkľúčenie Sovietskeho zväzu, aby nestál v ceste vyšším záujmom. Preto sa podniká všetko preto, aby aj nemecký imperializmus bol premožený a mohol ísť spolu s ostatnými malými národmi jednotne v protisovietskom fronte. Stredná Európa a Balkán majú byť súčasťou vojenského frontu, ktorý sa pokúšajú západné mocnosti zorganizovať v európskom a svetovom merítku pre záchranu svojej nadvlády a kapitalistického systému. Marec 1940 sa nachádza práve v etape, v ktorej sa organizujú fronty imperialistov a robia sa zúfalé pokusy o zatiahnutie celého sveta do tejto vojny. Ćoskoro národy začnú rozhodovať o svojom osude. Dozrieva chvíľa, v ktorej očakávaná pomoc zo strany Sovietskeho zväzu a Červenej armády bude žiadať mobilizovanie všetkých síl vojnou utláčaných národov. Na tomto prahu prelomu sa čoskoro určí i smer, ktorý ich vyvedie z kapitalistického zovretia a povedie k národnému a sociálnemu oslobodeniu.

–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––

zdroj:

  • Leták so stanoviskom ilegálnej KSS adresovaný maďarskému, českému, rakúskemu a poľskému ľudu, s výzvou do spoločného boja proti imperializmu a za podporu politiky ZSSR. Marec 1940.AÚML ÚV KSS, f. ÚV/1, a.j.46, č.2695, cyklostyl.


Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky