Mor ho! /jeseň 1941/

Slovensko započína nekompromisnú a vytrvalú cestu oslobodenia k víťazstvu len vďaka ilegálnej činnosti komunistického hnutia. Keďže slovenský národ patrí k tým porobeným národom, ktoré sa stali obeťou hitlerovského fašizmu, záleží na každom jednotlivcovi, ako sa postaví k tejto úlohe. Tým prvým hlavným krokom na ceste k oslobodeniu sa stávajú sabotáže. Vedenie klerofašistického Slovenského štátu bije na poplach. Z prezídia ministerstva vnútra a ÚŠB prichádzajú tajné príkazy o postupe proti tejto činnosti, no čím väčšia ich snaha, tým väčšie úsilie a zomknutie porobeného národa. 

Organizovanie sabotáži preberá plne do svojich rúk komunistická strana. Slovami Stalina - nepriateľovi sa nesmie ponechať ani gram obilia, ani liter benzínu, tak nastupuje nová etapa vedenia záškodníckej činnosti v neprospech hitlerovského štátu. Ona sa dnes stáva najdôležitejšou a hlavnou činnosťou komunistov, jej sa podriaďuje celá činnosť strany vo všetkých odvetiach a začínajú sa prinášať tie najväčšie obete v boji proti fašistickému nepriateľovi. 

Rajóny, okresné i miestne sa dávajú do pohybu. K organizovaniu záškodníckych skupín sú vybratí najschopnejší jedinci. Ide o všetko. Dôraz sa kladie nielen na schopnosti, ale aj na maskovanie. Ľudia, ktorí sú nápadní svojim vzhľadom, či už výškou, hmotnosťou a pod nie sú pre kormidlo v rukách žiadúci. Za kuriérov sa vyberajú ženy. Kde a ako sa sabotuje?
Vo fabrikách sa ničia stroje ako aj ostatné zariadenia. Zakladajú sa ohne, zapaľujú závodné budovy, skladištia pohonných látok, surovín a dopravných prostriedkov. Zapchávajú sa rúry, prívodové a odvodové kanály, poškodzuje sa a prerušuje osvetlenie.Znečisťujú sa mazacie látky, oleje primiešaním piesku, či rozomletého skla a pod. Otvorená činnosť záškodnických skupín vo fabrikách musí byť inšpirátorom tichej masovej sabotáže všetkých robotníkov fabrík - spomaľovanie práce, plytvanie surovinami, zaraďovanie ešte použiteľných surovín medzi odpad, úmyselné vyrábanie výrobkov horšej akosti. 

K ďalšiemu kroku sabotáží patrí zapaľovanie veľkostatkárskych obilí a veľkých lesov. I keď je Slovensko obilnicou, kde sa za normálnych okolností ujde obilia na každého Slováka viac než dosť, tiso-tukovská klika pridelila Slovákom hladovú dávku. Všetko obilie sa stráca vo fašistickom Nemecku. Obilia malých roľníkov sú však zapaľovať zakázané. 

Železnice. Keďže sa po nich prepravujú prevažne fašistické vojská, sú sabotáží ďalšou obeťou. Vy trhávajú sa koľajnice, ničia podjazdy a nadjazdy tratí, ničia sa železničné mosty, poškodzujú a ničia sa dôležité zariadenia železničných staníc ako sú výhybky, telefóny, telegrafy, signalizačné zariadenia, elektrické vedenie. Vykoľajujú sa vlaky s nemeckým vojskom i vlaky s vojenským materiálom. Na tento účel sú vyhradené osobné inštrukcie. Nesmú sa vykoľajovať osobné vlaky a vlaky vezúce slovenské vojsko. K príkladom masovej sabotáže železníc patrí i systematické spomaľovanie jazdy, plytvanie pohonnými látkami, mazanie znečisteným olejom, nepresné vykurovanie a vypravovanie vlakov - všetko podľa fantázie jednotlivcov. 

Čo sa týka ciest, tu sa záškodnickými skupinami ničia mosty, podjazdy i nadjazdy, zatarasujú sa, či posypávajú ostrými predmetmi na prepichovanie pneumatík. Čo sa týka zasa ich následných opráv, tie sa vykonávajú nedbanlivo, s čo najmenším pracovným tempom. 

Klerofašistická vláda Slovenska Tiso-Tuka-Mach nahnali Slovákov do bratovražedného boja, časť slovenskej armády už dnes stojí zoči-voči Červenej armáde. Slovenská armáda sa skladá prevažne, či už mužstvo, či dôstojnícke zbory, z ľudových elementov. No sú to práve oni, ktorí sa stavajú záporne a zamietavo k hitlerovskému fašizmu. Znemožnenie všetkými silami zneužitiu armády pre protiľudové ciele je ďalším článkom sabotáže. Protifašistická nálada, hlboko zakorenená v našich vojakoch sa prejavuje v sabotážnych činoch ako je ničenie vojenského materiálu, v odopieraní ísť na front, dezerciách a prechádzania na sovietsku stranu hneď pri prvej príležitosti. Vojsko z ľudu ide s ľudom a odmieta strieľať do svojich. Najosvedčenejší a najspoľahlivejší vojaci potajme školia medzi sebou menej skúsených a odovzdávajú im informácie ako správne narábať s výbušninami a strelnými zbraňami. Všetko sa orientuje samozrejme na sabotáž v takej opatrnosti, že mnohokrát zmiznutie väčšieho množstva uskladneného muničného či strelného materiálu mizne bez spozorovania. 

Agitácia a propaganda je taktiež účelovo riadená, nakoľko klerofašistická propaganda pokračuje aj naďalej v demagogických klamstvách a zverstvá fašistických vojsk pripisuje na vrub Červenej armády. V tomto smere sa nemenia sabotážne metódy - rozdávanie letákov z ruky do ruky, ich rozhadzovanie pod brány, do dvorov, za ploty, šepkaná propaganda. V tomto sa angažujú prevažne statočné slovenské ženy. Veď na udanie a dolapenie doplácajú vždy celé ich rodiny. 


Kde niet peňazí, niet revolučného hnutia, povedal svojho času Lenin. Tieto slová platia i dnes a naozaj, mnohí, ktorí peniaze majú, tajne sabotáže finančne podporujú. 

Keby niet ilegálnej činnosti komunistického hnutia, Slovensko by nebolo pripravené. No teraz sa karta obracia a všetka činnosť, všetka obeta, všetka sebadisciplína začína žať svoje prvé plody. Nastáva čas pravdy. Na Slovensko sú posielaní v prvých septembrových dňoch parašutisti, ktorí sa skrývajú v lesoch a statočný slovenský ľud im všemožne pomáha, aby nacistické vojská nemali najmenšiu šancu ich nájsť. Títo parašutisti sú určení pre Slovensko, aby robili sabotáže a zaúčali obyčajný ľud k obrane. Prví parašutisti, ktorí boli zhodení pri Miškolci v Maďarsku boli vojakmi v bývalej československej armáde a v roku 1939 utiekli do ZSSR. Hlásenia o zhodení parašutistov sa začínajú množiť každou hodinou. 

- A ty, mor ho! - hoj detstvo môjho rodu, kto kradmou rukou siahne na tvoju slobodu., a čo i tam dušu dáš v tom boji divokom : mor ty len, a voľ nebyť, ako byť otrokom! -


Bojovým pozdravom slovenských partizánov, ľudových bojovníkov proti fašizmu sa stáva Chalupkova národná báseň MOR HO! Boj na život a na smrť je tu.

–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––

zdroj:

  • Prípis Prezídia ministerstva vnútra a ÚŠB o postupe proti sabotážnej činnosti členov ilegálnej strany s pripojenými Inštrukciami pre rajónne, okresné, obvodné a miestne vedenia KSS. , 11.august 1941.AÚML ÚV KSS, f.ÚV/1, a.j. 237, č.2689, cyklostyl, originál.
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky